...július végétől–augusztus elejétől (színesbőrű) bulizó fiatalokkal kezdett megtelni a munkahelyem, akik minden egyes napon egészen hajnalig folyamatos mozgásban voltak... Az egyik szemünket nem ártott rajtuk tartanunk, így az írásra leginkább használt éjszakai műszakjaimban (még mindig heti 2) nem voltak megfelelőek a körülmények. Így inkább a rövidebb, személyre szóló levelekre fektettem a hangsúlyt – aminek majdnem mindenki láthatta is az eredményét.
Mostanság ilyen probléma már nincs: a hotel alszik éjszakánként (mások benne az emberek), így csönd van, és én is nagyon ráérek.
Itt mindig szeptember az év legszebb időszaka – szinte minden szempontból. Ha 3 hónapja azt írtam májusról és júniusról, hogy „a vendégek is szinte ugyanazok, mint 2 vagy 3 éve ugyanekkor...”, akkor ezidőtájt meg egész egyszerűen úgy érezzük mi, személyzet magunkat, mintha az ittlakók a távoli rokonaink lennének ... Ezek a többségében nyugdíjas házaspárok 5-10-15-20-25... éve járnak rendszeresen –évente legalább egyszer, de nem ritkán többször is– hozzánk. Csupa mosoly mindegyikük (jóllehet némelyiküknek –korukból fakadóan– már a járás is nehezére esik...); a taxiból való kiszállás után (mert nem utaznak ám, mint a többség, busszal...) ők fejezik ki elsőként a viszontlátás okozta örömüket (többször előfordult, hogy én nem emlékeztem azonnal rájuk, ők viszont rám igen); a recepción –ahol a régebb óta itt dolgozókat név szerint ismerik– elég egy aláírás a becsekkoláshoz; majd rögtön előkerülnek (elsősorban természetesen a svájciak csomagjából) az ajándékba hozott csokik/édességek J; az általában 5€-ós borravalómhoz sem kell különösebben produkálnom magamat; és ezek után bármelyik későbbi találkozáskor lehet tőlük néhány jó szóra számítani.
Mindannyiónkat megkímélendő nem mennék bele e túlnyomórészt német, svájci, osztrák, brit és francia, valamint egy magyar nyugdíjas között meglévő életszínvonal-béli különbség elemzésébe... Mert félelmetes és elszomorító.
A vendégkört tekintve mostmár tehát nyugalom van; egyébként viszont hajtás is, jó ideje. Említettem legutóbb, hogy nem láttam a „világgazdasági válság” nyomait – nos, ez valóban így is volt a nyár elején, júliusban azonban a megszokottnál jóval kihaltabb volt a hotel és a város is... Gyakran csodálkoztam el a tengerparton a jelentős számú üres napágy láttán. Ez volt a mélypont, augusztustól szépen lassan egyre forgalmasabb lett minden, a hónap végére –idén akkor először– teltházak is voltak, szeptember pedig nem tudta meghazudtolni önmagát: a föntebb említett (megrendíthetetlen anyagi helyzetű) turistáink szinte folyamatos teljes kihasználtságot eredményeztek. Nem tudom ezt a hónapot kellőképpen dícsérni, Cipruson tényleg ez a csúcs, elsősorban az időjárásnak köszönhetően: kánikula már nincs, de bárhonnan is érkezik ide az ember, még mindig jócskán fel tud melegedni és így töltődni is. A „csúcs” a személyzetnek ugyanakkor nemcsak örömöt, de a vendégek számával arányos erőfeszítést (és adott esetben problémát) is jelent. Ezen azonban már túlvagyunk, a jelenlegi kb. 80-90%-os foglaltságot (kicsit fáradtan ugyan, de) megerősödve és rutinosan tudjuk kezelni, bennünk a gondolattal, miszerint ezek a számok továbbra is csak csökkenni fognak... J
Kb. október 2/3-áig tart a „szezon” (addig van csodálatos idő), majd néhány hét alatt többtízezres üdülőhelyből csendes halászfaluvá változik Ayia Napa. Akkor fogunk majd mi is hazautazni, legkésőbb Mindenszentekig. A pontos dátumot még nem tudom (attól függ, miként tudunk majd megegyezni a szállodánkkal az utolsó napot illetően) – ez majd csak a repülőjegy vásárláskor derül ki.
Jóllehet szinte egész itt-tartózkodásunk alatt azt a napot várjuk, kicsit azért sajnálni is fogom, hogy elmegyünk innen – hiszen „nem (volt) olyan rossz ez itt ideiglenes életnek”... J
Megpróbálkozok egy összefoglalással „Ciprus 2009”-ről, e kettősség szellemében, érvekkel pro és kontra.
Munka (hiszen ezért jöttünk: dolgozni és pénzt keresni)
A legfontosabb –ugye– evvel kapcsolatban, hogy heti 6 napot dolgozunk a szokásos 5 helyett. Hozzá lehet persze ehhez is szokni: nekem –a 2 így eltöltött szezonomnak köszönhetően– viszonylag gyorsan ment (noha bele is rokkantam az elején...), Dórának kicsit többe került (kb. 2-3 hónapba, mint anno számomra az 1. évemben) – de mindketten fölvettük a ritmust. Evvel tehát nem is lenne baj, csakhogy a nehezet még tovább nehezíti, hogy az én esetemben ez meg van spékelve 2 éjszakai műszakkal, Dóráéban pedig a ’splittel’ („szieszta szünet”-tel). Szerintem semmi bajunk nem lenne és vígan bírnánk a hatszori melót, amennyiben normális időbeosztásunk lenne. Sajnos nincs, így nehezebben megy.
Konkrét példák: nekem hetente minimum egyszer (de van, hogy kétszer is) vissza kell jönnöm délután 2:30-ra a 7:05-kor véget érő éjszakámról, Dóra pedig –egyszer számolgatta– annyit biciklizik, hogy a letekert km-ekkel hazajutna Ciprusról... J
Mindez nem panaszkodás (fiatalok vagyunk, (ki)bírjuk), csupán tények. Az én augusztusom az e tekintetből legfontosabb, tehát a borravaló szempontjából bombasztikusra, a szeptemberem nagyon jóra sikeredett – egy szavam sem lehet; Dóra hónapjai pedig, ha nehezebben is, de mindenképpen változatosan telnek, valamint gyorsan (ez mindkettőnknél igaz). Így, a végéhez közeledve, már jelezték is felé: jövőre is szívesen látnák (ezt azért nem mindenkinek mondják ám); nem mellékesen pedig a hotelje megújult honlapjára az Ő ’modellkedésével’ készült fényképek is kerültek föl... J
A szezonális munka ilyen: az ember egy szakaszban nagyon keményen nyomja, ellenben lesz majd egy olyan –nem is rövid– rész, amikor meg teljes nyugalomban pihenhet. A nem szezonális munkák esetében az ember nem gebed bele (ennyire) a hétköznapokba, viszont a szabadsága sem olyan hosszú, mint a miénk. Mi most a nagyon kemény szakaszunk végén járunk – aminek teljesítése ugyanakkor nagyon nagy örömmel fog járni, és a pihenés is édes lesz OTTHON. J
Apropó, pihenés: szokásommal ellentétben –barátnőnek hála– már itt elkezdem majd a regenerálódást. Teljes egyetértésben úgy döntöttünk, hogy a munkánk befejeztével eltöltünk még pár napot itt olyan szabadidős foglalkozásokkal, amikre a szezon közepette nem volt időnk ill. energiánk. Remélhetőleg minél többet ki tudunk majd használni a pozíciónk adta lehetőségből: a kirándulások többségére –recepción dolgozókként– ingyen is eljuthatunk majd (evvel mintegy reklámot csinálva annak).
Egészség (közvetlenül a munka rész után – hiszen avval szoros összefüggésben van)
Már jó ideje rendben vagyok. A legfontosabb efelé vezető momentum az volt, hogy kidobtam az ágymatracom, amin aludtam, és lecseréltem egy –nincs rá jobb szó– deszkalapra. Erre ’ágyaztam meg’, próbálván minél inkább elviselhetővé tenni a keménységét. Nem mondom, hogy ez teljesen sikerült (azóta sem sikerült teljesen megszoknom...), mindenesetre rendkívül hasznos a módi. Ez volt az alapja ugyanis a nem kis mélységből való –sokadszori...– visszaküzdésemnek. A továbbiak a szokásos módon történtek: mozgással és mozgással. Sajnos el kell ismernem, hogy az ’idő’ is, mint tényező, nagyon fontos szerepet játszott a javulásomban, de azért bizonyosan nem került volna a derekam elfogadható állapotba, ha csak semmittevés-szerűen pihenek. Az úszás, igen, valószínűleg szintén segít (bár véleményem szerint ez elsősorban lelkileg: a part, a napfény, a meleg, maguk az üdülőparadicsommal járó érzések és a tény, hogy a TENGERben lubickol az ember), de számomra sokkal fontosabb a kocogás/futás és az azt követő (elsősorban nyújtó–) gyakorlatok. Sokat jelentett otthon a jóga és azóta is nagyon, egyre jobban hiányzik. Nagy szükségem lesz majd rá, de minden bizonnyal más segítségekre is, ugyanis mindent összevetve egyet azért most is léptem lefelé a lejtőn: jóllehet fájdalmaim már nincsenek, nem sántítok és oldalról nézve nem is vagyok (az átlagosnál jobban) görbe, szemből a tükörbe (tétován – bocsánat, ezt nem hagyhattam ki J) tekintve meglehetősen elszomorító a látvány... L Ezt ki kell majd egyenesít(t)e(t)nem.
A doktorokhoz járásom is ezen a szinten ért véget: az egyik –látván „S”-alakú felsőtestem– műtéttel fenyegetőzött, a másik közölte, hogy ő már nem tud többet tenni... Utóbbi evvel egyidejűleg ajánlott is egy híres fővárosi csontkovácsot (valami egyiptomi mágus, hehe) – utolsó pihenős hetünkön tervezem annak a meglátogatását is.
Május után tehát még egyszer nem követtem el a tunyulós hibát: rendszeresen futok, tornázok és úszok. Utóbbit illetően nemrég estem túl kétéves ciprusi tartózkodásom leghosszabb tengermentes periódusán: egy biciklibaleset miatt (semmi komoly, csak majdnem átment rajtam 2 autó... végül csak a könyököm lett tropa – és a sebet nem érhette víz) 3 hétig nem strandoltam. Szegény én...
Egyéb egészségügyi problémám nincs. Ja, még egyszer volt halál közeli élményem (valószínűleg kimerültség okán): 60 fokos lázzal és szétrobbanni akaró testtel; de evvel egyidejűleg reszkettem is, annyira fáztam; fájt a fejem és minden porcikám; agyilag is megzakkantam picit... – de másnap reggelre kutya bajom sem volt. Dóra meggyógyított. J
És ha már Ő: a helyzete hasonló, mint korábban volt. Fáradt, kimerült, amit nem is csodálok; azt azonban igen, ahogy reggelente kipattan az ágyból, összeszedi magát és dolgozni indul. Néha elhatalmasodik rajta a nyűg, de eddig mindet átvészelte (/átvészeltük...). Nagyon ráférne már a pihenés – de már csak hetek kérdése. J Ugyanabban hiszek, amiben a saját esetemben is: majd szépen mindene rendbejön, kipiheni magát. És akkor Ciprusra úgy is fog visszatekinteni, mint az életszakaszra, ami fizikálisan (is) erősebbé tette.
Mi (ahogy én tekintek „Ciprus 2009”-re)
Apróbb módosításokkal idéznék egy néhány héttel ezelőtt (egy Dórát és engem is ismerő embernek) írt levelemből, mert úgy érzem, ennél jobban aligha tudnám megfogalmazni a lényeget:
„A legfontosabbat, úgy gondolom, elértem (/elértük) „Ciprus 2009”-cel: kiderült, hogy tökéletesen is tudunk együtt élni. Én ugyanis idén nem pénzben, karrierben meg ehhez hasonlókban gondolkodok, hanem ’Dórában’. J És –egyelőre legalábbis úgy tűnik...– bejön. Sokan közületek már tapasztalhattátok, mennyire tudok szeretni; néhányan láthattátok már azt is, mennyire szeretnék szeretni; és valószínűleg még kevesebben ugyan, de tudjátok, hogy mennyire szeretném, hogy szeressenek. Nos, örömmel írhatom, hogy ezeket mind megkapom Tőle – így aztán (egyelőre legalábbis úgy tűnik...J) sikeres ez a ciprusi év (is). J És ez az egész megadja nekem az egyik legfontosabb érzést, amire a nyugodt, sikeres és minél boldogabb élethez szükségem van.”
Szóval így állok (/állunk). Nem mondom, hogy mindig tökéletes volt minden a kapcsolatunkban(...), de összességében –újfent– rengeteget fejlődött. És én a magam részéről (de talán Dóra is így van evvel) rengeteg tapasztalatot gyűjtöttem, okosabbnak érzem magam, rutinosabbnak, magabiztosabbnak, erősebbnek, érzékenyebbnek (iránta) és érzéketlenebbnek (a jelentéktelen dolgok iránt)... boldogabbnak.
Nagyon-nagyon szeretném, ha továbbra is minden így folytatódna Vele. (De természetesen nem tudom, mit hoz a jövő.) Eddig –az aktuális problémák ellenére is– minden egyes élethelyzetből végül jól jöttünk ki – remélem, hogy a hamarosan következő újabbat, a féléves együttélés utáni otthoni életet is sikerül majd optimálisan alakítanunk.
Életemről / Életünkről (az összefoglalás összefoglalása)
Nem változott: „alapvetően munkával telik”... Meló, meló és meló, heti egyszeri pihenéssel. Dóra esetében sajonos ez tényleg csak egyetlen napot jelent, ami –a ledolgozott hetek-hónapok számának növekedésével– egyre inkább csak aktív pihenéssel, egyszerűbben fogalmazva semmittevéssel telik. Korábban a(z általában közös) szabadnapjaink azért mozgalmasabbak voltak, de mostanra lejjebb esett az energiaszintünk... Nekem –’hála’ az éjszakai munkának és a napi egyszakaszos munkarendemnek– azért több időm jut magamra, és ezt ki is használom. Alig fordult még elő, hogy unatkoztam volna. A legtöbb idő a kondícióm minél jobbá tételére megy el (futás/torna/úszás), majd háztartási teendőkre (beleértve abszolút újdonságként a főzést is! J), ill. a teljes kikapcsolódásra, ami leginkább olvasást (most épp az Újszövetséget forgatom), valamint a laptopomhoz köthető mindenféle dolgot (net, filmek, zene, írás...) jelent. (Egyetlen itteni ’haverom’, Vassilis, már hazament Bulgáriába.)
Többször leírtam az első bejegyzésben, és hála az égnek ez sem változott: összességében nem vagyok elégedetlen az itteni életemmel. Persze, lehetne még (sokkal) jobb is – de abban bízok, hogy ez (is) egy lépcsőfok az afelé vezető úton. Magánéletben és szakmailag egyaránt.
Kicsit persze már könnye(bbe)n beszélek, hiszen karnyújtásnyira van a hazautazásunk, és az ilyen, már-már visszatekintő hangulatban az ember szemében a nehéz életszakaszok is hajlamosak megszépülni – de mutatja a ’józanságunkat’, valamint, hogy még ennél is jobbat szeretnénk, hogy nem tervezzük a visszajövetelt. Annyira azért nem volt jó itt; mindketten megszenvedtük; más helyeken ennél tulajdonképpen csak kevesebbet dolgozhatunk; és egyikőnk sem keresett annyit, ami elegendő mértékben növelné az esélyét annak, hogy az idő további múlásával –és így az imént emlegetett (további) szépüléssel– ebből a szempontból kellőképpen rózsásan (=visszatérést érően) tekintsünk vissza az itt eltöltött fél évre.
Majd meglátjuk...
A legfontosabb dolgok után a szokásos egyéb információk
Időjárás
http://weather.yahoo.com/Famagusta-Cyprus/CYXX0001/forecast.html?unit=c
Nem rossz, igaz? Ma is úsztam a tengerben, holnap is fogok... J Hogy a tervezett ’nyaralásunkkor’, azaz még a hónap végén is képes leszek-e erre, nem tudom, de napozni biztosan lehet majd még (emlékszek, ’06-ban még december 1-jén is feküdtem a parton...J).
Május első hetei után a héten, az egyik este kellett fölvennem először hosszú ujjú pólót (a szokásos rövidnadrághoz és a papucshoz). Hosszú nadrág idén még csak egyszer volt rajtam: amikor megérkeztünk Magyarországról. Másodjára pedig valószínűleg akkor lesz, amikor majd ismét a repülésre készülünk...
Szeptember közepén viszont világvége hangulat volt: esett az eső! Ráadásul 2 egymást követő napon is! Kétszer kb. fél órán át... És egy 3. napon is borult volt! Délután.
A lakásunk klímáját csak a napokban kapcsoltuk ki végleg – mégha olykor-olykor még mindig jól is jönne...
Nem tudom megállni, hogy ne írjak pár sort a főzésről... J
Az eddigi 2-tételes „Mit tudok főzni?” c. listám (tea, virsli) ugyanis jelentősen bővült ittlétünk alatt. Nagymamám hiányának, lelkesedésemnek és Dóra tanításának köszönhetően már olyan kulináris csodákra vagyok képes, mint rántottát készíteni (hagymával és paprikával is), tésztát főzni (akár különböző alakúakat is!), zacskós dolgokból ételeket (pl. levest vagy krumplipürét) varázsolni, kész konverv-kajákat (megfelelő hőmérsékletre) fölmelegíteni, húst sütni (hadd ne soroljam, mennyi félét...), stb. A specialitásom a gyümölcssaláta – kár, hogy az nem (/sem) mehet listára...
Úgyhogy idén ennek is (valamint az általános jólétnek) köszönhetően „nincs szó éhezésről”. A súlyom is visszaállt –az egészségemmel párhuzamosan– a szokásos hetvenegynéhány kg-ra.
Na persze mindezek ellenére rettentően várom, hogy újra otthon (l)ehessek. Semmilyen konyha nem tudott még számomra a magyar elé kerülni (pedig kipróbáltam már jó párat).
És ha már önsztárolás: egy sztori, hogy most se maradjatok „Hihetetlen Történet” nélkül
Júliusban írtam, hogy „itt nincs lopás”. Nos, elkiabáltam... Az egyik reggeli munkába induláskor a lépcsőházunk földszintjén csak a hűlt helyét találtam ajándékba kapott biciklimnek. Mivel gyalog elkéstem volna, nem teketóriáz(hat)tam, elvittem egy a parkolóhelyem mellett már hosszú napok óta lezáratlanul (és meglehetősen elhagyatottan) árválkodó másikat... Hangsúlyozom, csak –a vészhelyzet végett– kölcsön kívántam venni, nem pedig –ahogy velem tették– ellopni! Miután hazaértem délután, vissza is tettem szépen a helyére... J Használata közben ugyanakkor észrevettem, hogy a gumijában alig van levegő, ami egyre jobban megerősítette bennem az elképzelést, miszerint gazdátlan. És mivel másnap sem akartam különösképp gyalogolni, a helyzet pedig változatlan volt odalent(...), ’kölcsönvettem’ még 1 napra – de hazafelé már föl is pumpáltattam. Utána szabadanapom következett, így adtam még egy esélyt a sorsnak, hogy megakadályozza végleges egymásra találásunkat. Azonban újabb 1,5 nap múlva is ott várt – és szinte kért, hogy pattanjak föl rá... J Így lett új biciklim. J De ismét csak egy időre...
Az üzlet, ahová motorbérléskor járok, egy kicsit messze van tőlünk, így tekerni szoktam odáig, majd a járgányt otthagyni. A legutóbbi ilyen napon már az újjal érkeztem, és amikor közöltem, hogy betenném a garázsba holnapig, a tulaj nagyot nézett. „Barátom, rossz hírem van: ez lopott...” – mondta. Onnan tudta, hogy fölismerte – ugyanis az övé! Még márciusban vitték el tőle, és valóban: fölfordítottuk, az alvázba bele volt ütve a bolt neve, valamint a száma is szerepelt az „eltűntek” nyilvántartásban... A kb. 100 helyi járműkölcsönzőből tehát kifogtam éppen azt, ahonnan anno meglovasították... Kérdezte (kicsit talán gyanakvóan is), hogy honnan szereztem, én meg elmondtam neki az igazat: ellopták az enyémet, nagy lelki válságban voltam, szegény gyerek vagyok (igazából: talpraesett) => elkezdtem használni ezt, mivel hosszú ideje nem használta senki más. Erre közölte: sajnos hívnia kell a rendőrséget... Hohohohó, mondtam, álljon már meg a menet! Én nem akarom a zsernyákokat látni sem, ő örüljön, hogy visszakapta a(z egyébiránt nagyon jó) tulajdonát – adjon egy (bármilyen) másikat október végéig használatra, cserébe itthagyom valamimet (ami végül a jogsim lett), és vége a történetnek, mindenki boldog.
Így is lett. Azóta használom ezt, ami ráadásul a sziget legszebb darabja (a minőségét inkább hagyjuk...): lila színű és az van ráírva fehérrel, hogy „MILAN”. J (Ennél már csak az lenne szebb, ha piros-fekete lenne, „Újpest” felirattal – de valljuk meg, ennek azért itt nem túl nagy az esélye...)
Szóval tolvaj helyett hős lettem. Mindenkit boldoggá tettem: a tulajdonost, magamat és a biciklit is. J
És hogy –magamon kívül– mennyire nem ítélik el mások sem a (közvetlen csalódás utáni) cselekedetemet, bizonyítja, hogy amikor először tettem említést a lopásról a kollégáimnak, egyöntetű véleményük volt: „Do what everybody does: take one instead!” („Csináld azt, amit mindenki: ’szerezz’ egy másikat helyette!”) Szereztem – és nem is úgy, ahogy gondolták... J
Zárásként pedig néhány összeg – az ötcsillagot szemléltetendő:
- a minap csekkoltam ki egy cseh házaspárt, akik 3 hétig élvezték vendégszeretetünket az egyik lakosztályunkban, 9200€-ós (majd’ 2,5 millió Ft!) szállásköltség ellenében...
- nem sokkal ezelőtt a titkárságon láttam egy 1,5 hónapos(!), 7600€-ós (potom 2 milla) foglalást
- az egyik bungalónkban egy orosz család 640€/éj(!) (kb. 172.000 Ft) áron tartózkodott, 1 hetet...
- egy libanoni VIP-vendégtől (valami miniszter volt) megkaptam életem legnagyobb borravalóját néhány bőrönd minibuszig való –2 perces– lecipeléséért: 50€
- a legjobb idei napomon 87€-ót szorgoskodtam össze
Ámen.
Ha írtok, mint mindig, nagyon fogok örülni neki – a válasz viszont már majd személyesen, pár hét múlva! J
Minden jót Nektek!
Üdv.:
Csaba
ui.: fényképek –mint látjátok– sajnos továbbra sincsenek, mert nem vettem gépet; de a néhány telefonommal készültet majd megmutatom, ha találkozunk
________________________________________________________
Októberi nyereményeső!
Csak 7 kérdés és máris nyerhetsz autós DVD lejátszót, LCD TV-t vagy vezetéstechnikai tréninget!
Kössön Allianz Cascót akár 30% kedvezménnyel!